Spevácky zbor LIPA

    História Speváckeho zboru v Nových Zámkoch sa datuje od roku 1948, kedy zbor založil a umelecky viedol až do roku 1971, dnes už nebohý prof. Ján Holý. Spevokol tvorili väčšinou učitelia novozámockých škôl. Po odchode prof.Holého sa na čele spevokolu vystriedalo viacero vedúcich, až spevokol zanikol.

    V roku 1990 bola znovu obnovená činnosť MO MS v Nových Zámkoch, a možno práve táto udalosť podnietila člena zaniknutého speváckeho zboru, založiť opäť po rokoch slovenský zborový spevokol. Okrem pôvodných členov, ktorí mali ešte stále blízky a úprimný vzťah k spevu, začal pán učiteľ Ján Krasko, rodák z Békešskej Čaby, navštevovať slovenské rodiny, oslovovať mládež, učiteľov na ZŠ a takýmto trpezlivým presviedčaním získaval opäť nových členov. Čoskoro vznikol 30-členný zbor. Neúnavný iniciátor Ján Krasko požiadal o umelecké vedenie zboru učiteľa ZŠ, Mgr. Vojtecha Zvalu, ktorý bol odborne a metodicky pripravený.

    V roku 1991 ma SZ MO MS prvé vystúpenie. Podstatnú časť repertoáru tvorili národné piesne od popredných slovenských hudobných skladateľov. Makoľko sa spevácky zbor zúčastňoval na Matičných národných slávnostiach v Martine, na otvorení DMS v Šuranoch a inde, bolo treba trvale zahrnúť do repertoáru hymnické piesne - Kto za pravdu horí, Hymnu SR, Aká si mi krásna.

    Umelecký vedúci kládol dôraz aj na nácvik chrámových skladieb s hudobným doprovodom (husle, klavír), s Vianočnou omšou sa zbor prezentoval v kostoloch okresu Nové Zámky a v družobnej obci Tardoš (Maďarsko), no má vo svojom repertoári aj skladby, ktoré sa spievajú počas smútočného obradu zosnulých.

    SZ MO MS úspešne pôsobil pod vedením zbormajstra Mgr. Vojtecha Zvalu do konca roku 1996. Po jeho odchode vedenie spevokolu na chvíľu prevzal Ján Krasko, ktorý hľadal zbormajstra. Jeho neúnavné presviedčanie bolo úspešné, a tak v máji 1997 SZ MO MS sa ujala Mgr. Denisa Mrváňová, uč. ZŠ, ktorá ho vedie až do súčastnosti.